گزارش سال هاي گذشته نمايشگاه ياد يار مهربان
هفتمين دوره نمايشگاه ياد يار مهربان با حضور 341 ناشر و با بودجه‌اي بالغ بر 25 ميليارد ريال از تاريخ 23 تا 30 آبان‌ماه 1388 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي شهرداري تهران واقع در بوستان گفتگو برگزار شد.

ششمين دوره نمايشگاه ياد يار مهربان با حضور 520 ناشر و با بودجه‌اي بالغ بر 15 ميليارد ريال از تاريخ نوزدهم تا بيست و هفتم بهمن‌ماه 1387 در محل دائمي نمايشگاه‌هاي شهرداري تهران واقع در بوستان گفتگو برگزار شد.در اين دوره ناشران 18000 عنوان كتاب و بيش از يكهزار و 800 لوح فشرده (كتاب الكترونيك) را در اختيار بيش از 6200 واحد آموزشي ابتدايي, راهنمايي, متوسطه, كتابخانه‌هاي حوزه‌هاي علميه و خوابگاه‌هاي دانشجويي گذاردند. نمايشگاه ششم در دو بخش اصلي و جنبي برگزار شد كه در بخش اصلي, ناشران و در بخش جنبي 40 شركت عرضه‌كننده محصولات مرتبط با مدارس, غرفة سي‌امين سالگرد انقلاب اسلامي و غرفه سازمان فرهنگي هنري شهرداري حضور داشتند. از خصوصيات بارز اين دوره افزايش عناوين كتاب‌ها, ناشران شركت‌كننده و حضور مستقيم ناشران در نمايشگاه بود كه براي نخستين بار در نمايشگاه ششم به اجرا درآمد.  در پايان ششمين نمايشگاه ياد يار مهربان در بخش جنبي, 2 شركت كودك سبز پارسا و هوراند و در بخش اصلي, انتشارات گاج, افق, محراب قلم, قدياني و پيدايش به عنوان  برگزيدگان اين دوره معرفي شدند.

پنجمین دوره نمایشگاه ياد يارمهربان با هدف اهدای کتاب به مدارس، حوزه های علميه و کتابخانه های عمومی تهران و ارتقای فرهنگ کتابخوانی در حالی به پایان رسید که به مدد تجربه چند دوره برگزاری در شهرهای مختلف، اينک قدم بر عرصه ای می گذاشت که نويد فراگير شدن آن را به همراه داشت. در پنجمين دوره نمايشگاه ياد يار مهربان که با مشارکت وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و با تلاش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران توسط موسسه نشر شهر از تاريخ 13 لغايت 22 آبان ماه 1386 در مصلای امام خمينی برگزار گردید، بيش از 10000 نهاد واجد شرايط دعوت شدند که 8200 نهاد اعم از مدرسه، کتابخانه، حوزه علميه، بهزيستی و ... در طی روزهای برگزاری به نمايشگاه مراجعه کرده و نسبت به خريد اقلام مورد نياز خود تا سقف اعتباری معين شده اقدام نمودند. لازم به ذکر است در اين دوره اعتباری معادل 24 ميليون ريال جهت ریال جهت اهدای کتاب در نظر گرفته شد. اعتبار تعیین شده جهت انتخاب کتب اهدایی در دوره ابتدایی معادل 2،400،000 ریال، دوره راهنمایی 2،800،000 ریال، دوره متوسطه 3،200،000 ریال، پیش دانشگاهی 3،000،000 ریال، حوزه های علمیه 3،500،000 ریال و کتابانه های عمومی 10،000،000 ریال بود که برخلاف چهار دوره قبل تحویل کتابها بدون تاخیر و به صورت همزمان در محل نمایشگاه صورت پذیرفت.

چهارمین دوره طرح اهدای کتاب و لوازم ورزشی و کمک آموزشی به مدارس شهر تهران با عنوان یاد یارمهربان ویژه اهدای لوازم ورزشی و کمک آموزشی بود که با اعتباری بالغ بر بیست و دو میلیارد ریال از بیست و هفت آبان تا پنج آذر ماه 1385 در مصلای بزرگ امام خمینی برگزار شد. در مجموع 6264  مدرسه از سطح شهر تهران و 328 مدرسه از حاشیه تهران اعم از ابتدایی، راهنمایی و متوسطه هر کدام با سقف اعتباری تعیین شده به ترتیب سه میلیون و صد هزار، سه میلیون و پانصد هزار و سه میلیون و نهصد هزار ریال با مراجعه به نمایشگاه کالاهای مورد نیاز خود را از میان سه هزار و صد قلم کالای ورزشی ، کمک آموزشی و وسایل آزمایشگاهی انتخاب کردند و بلافاصله پس از پایان نمایشگاه و همزمان با دهه فجر کالاهای انتخابی را دریافت کردند. این دوره در حالی پایان یافت که صد غرفه دار بخش جنبی نیز با حضور خود برای نخستین بار ، تجربه ای جدید در کارنامه خود ثبت کردند.

 سومین دوره نمایشگاه یاد یار مهربان در تاریخ 30 بهمن 1384 با حضور دکتر قالیباف – شهردار تهران- و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، وزرای آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر شخصیتهای فرهنگی و مقامات عالی رتبه کشور در مصلای امام خمینی تهران افتتاح شد. در این دوره که  با تلاش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و توسط موسسه نشر شهر با حضور بیش از 500 ناشر برگزار گردید، یک میلیون و سیصد هزار عنوان کتاب به مدارس شهر تهران با اعتباری بالغ بر چهارده میلیارد ریال اهدا گردید. همچنین با اختصاص یک میلیون و دویست هزار ریال اعتبار برای هر مدرسه در مقطع ابتدایی، یک میلیون و ششصد هزار ریال برای هر یک از مدارس راهنمایی و دو میلیون و یکصد هزار ریال اعتبار برای مدارس متوسطه کمک قابل توجهی به اشاعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در میان دانش آموزان صورت پذیرفت. بطوری که مدیران و نمایندگان مدارس نیز با ارائه مدارک ثبت نام کارت خرید، کارت هدایا و پذیرایی را دریافت کرده و با مراجعه به غرفه ها کتابهای مورد نیاز خود را انتخاب و در سبد های مخصوص حمل قرار می دادند.

دومین دوره طرح نمایشگاه یاد یار مهربان از محل اعتبارات عمومی شهرداری با هدف حمایت از امر مهم آموزش و پرورش به طور عام و اهدای کالاهای آموزشی شامل کتاب، وسایل کمک آموزشی و لوازم ورزشی به تمامی مدارس ( مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه) به شکلی خاص، در محل خانه هنرهای ایرانی واقع در ضلع جنوبی پارک شهر، خیابان بهشت با اختصاص فضایی به وسعت دوازده هزار مترمربع از دوم تا سیزدهم آذر ماه 1383 و با اعتباری بالغ بر سی و شش میلیارد ریال برگزار گردید. در این دوره به هر یک از مدارس ابتدایی معادل یک میلیون و چهارصد هزار ریال کتاب، معادل یک میلیون چهارصد هزار ریال وسایل ورزشی و معادل یک میلیون و هفتصد هزار لوازم کمک آموزشی ، برای هر یک از مدارس راهنمایی معادل دو میلیون ریال کتاب، معادل یک میلیون و ششصد هزار ریال وسایل ورزشی و معادل یک میلیون و هشتصد هزار ریال لوازم کمک آموزشی، برای مقطع دبیرستان معادل دو میلیون و ششصد هزار ریال کتاب، معادل یک میلیون و هشتصد هزار ریال وسایل ورزشی و معادل دو میلیون ریال لوازم کمک آموزشی در نظر گرفته شد.

اولین طرح بزرگ اهدای کتاب به مدارس شهر تهران اول لغایت هفتم دی ماه 1382 با اعتباری بالغ بر ده میلیارد ریال از سوی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در محل سالن آفرینش های هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب برگزار شد و پس از انتخاب کتاب توسط مدیران و معلمان مدارس ، کتاب های سفارش داده شده همزمان با بیست و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تحویل مدارس گردید.